No.16 · Зв'язок і спотворення
Дохід Coinbase від підписок і послуг: що рухає стейблкоїни, стейкінг і відсотки
Цю частину виручки люблять називати «незалежною від ринку». Розкладіть її — і виявиться, що найбільший шматок іде за доларовою ставкою, другий рахують за ринковою ціною ether та інших токенів, а напряму з біткоїном пов'язана лише плата за зберігання.
0141% виручки Coinbase — це не один потік, а чотири
У річному звіті Coinbase є рядок «виручка від підписок і послуг» (subscription and services revenue). За 2025 рік це 2,83 млрд USD, або 41% чистої виручки. Його часто подають як «стабільний дохід, байдужий до ринку», але всередині чотири складники, і кожен прив'язаний до своєї змінної: дохід від стейблкоїнів — до доларової ставки й обсягу USDC в обігу; винагороди за стейкінг — до кількості отриманих токенів, помноженої на їхню тодішню ціну; відсотки й плата за фінансування — до залишків клієнтів і ставки; членство та зберігання — до кількості платних учасників і обсягу активів під зберіганням.
Тож на питання «чи залежить цей дохід від курсу» чесна відповідь — ні «зовсім ні», ні «так само, як торгівля». Півтора складника з чотирьох несуть у собі ціну монет. Решта два з половиною тримаються переважно за ставку та кількість клієнтів.
Усі цифри нижче взято з одного документа: річного звіту Coinbase за 2025 фінансовий рік (форма 10-K), поданого 12 лютого 2026 року. Ця компанія розкладає неторговельну виручку докладніше за інших і ще й наводить розрахунок чутливості до ставки — тому й вона. Це історичні дані за 2025 рік: сьогоднішня структура може бути іншою, а на інші біржі їх механічно не перенесеш. Чому торговельну половину виручки треба читати через обсяги торгів, розібрано в матеріалі Чи вважати акції бірж біткоїн-акціями; тут до цього не повертаємося.
| Стаття звіту | 2024 | 2025 | Зміна за рік | Частка у 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Дохід від стейблкоїнів | 910 464 | 1 348 821 | +48% | 47,7% |
| Блокчейн-винагороди (переважно стейкінг) | 705 757 | 677 405 | −4% | 24,0% |
| Відсотки й плата за фінансування | 265 799 | 247 047 | −7% | 8,7% |
| Інші підписки й послуги | 425 113 | 554 775 | +31% | 19,6% |
| Разом | 2 307 133 | 2 828 048 | +23% | 100% |
Джерело: річний звіт Coinbase за 2025 фінансовий рік (форма 10-K), таблиця «Subscription and services revenue» у розділі MD&A. Зміну за рік узято з таблиці звіту, частки перераховано нами за сумами в тисячах доларів. Звірено 2026-10-11.
02Звідки Coinbase бере дохід від USDC: як ділять відсотки з резервів
USDC — стейблкоїн, який випускає Circle і який прив'язаний до долара один до одного. Звіт Coinbase переказує опис Circle: резерви під USDC лежать готівкою на відокремлених рахунках і в державному фонді грошового ринку, а той тримає готівку, короткострокові казначейські облігації США та угоди овернайт-репо. На резерви нараховуються відсотки. Частка Coinbase в цих відсотках і є її «дохід від стейблкоїнів».
Як саме ділять, написано в примітці про визнання виручки. З доходу, який резерви приносять щодня, спершу віднімають плату сторонньому управителю та інші витрати. Те, що лишилося, звіт називає «базою виплат» (payment base), і далі вона розходиться так:
- першу частку залишає собі Circle як емітент;
- Coinbase і Circle отримують кожна свою частку пропорційно до того, скільки USDC зберігається на їхніх платформах;
- інші схвалені учасники екосистеми отримують частку на умовах, погоджених усіма трьома сторонами;
- з решти Coinbase забирає 50%.
Через четвертий крок Coinbase заробляє навіть на тих USDC, які до неї ніколи не заходили: досить того, що монета в обігу. Пояснюючи зміну цього доходу за 2025 рік, звіт розкладає її якраз за цією схемою, на три суми:
- зростання середнього залишку USDC на платформі Coinbase: +417,7 млн USD;
- зростання середнього залишку USDC поза платформою: +314,1 млн USD;
- зниження середньої ставки на 89 базисних пунктів: −290,8 млн USD.
Разом виходить 441,0 млн USD, а в таблиці приріст 438,4 млн. Різницю близько 2,6 млн звіт окремо не пояснює. Головне з розкладу інше: дохід виріс майже наполовину тому, що обсяг USDC збільшувався швидше, ніж знижувалася ставка.
Ціни біткоїна в цій формулі немає. Чи змінюється обсяг USDC в обігу разом із ринком, звіт даних не наводить, і вгадувати ми не будемо. Певно одне: курс не входить у розрахунок цього доходу напряму.
03Якщо ставка впаде на 1,5 п. п., скільки втратить дохід від стейблкоїнів
У пункті 7A звіту («Кількісне та якісне розкриття ринкового ризику») є розрахунок, який рідко хто переказує. Припустімо, середня ставка за весь 2025 рік була б на 150 базисних пунктів (1,5 відсоткового пункту) вищою або нижчою. Тоді, за щоденними залишками резервів USDC у Circle, дохід від стейблкоїнів змінився б на 540,3 млн USD. За таким самим припущенням для 2024 року — на 293,5 млн USD.
Порівняймо з фактичним доходом відповідного року:
- 2025: 540,3 ÷ 1 348,8 ≈ 40,1%;
- 2024: 293,5 ÷ 910,5 ≈ 32,2%.
Той самий крок ставки у 2025 році зачіпає більшу частку доходу. Звіт пояснює це зростанням середньої ринкової вартості USDC: чим більші резерви, тим більше доларів дає та сама зміна ставки. Інакше кажучи, що більшим стає цей дохід, то сильніше він залежить від ставки. Там само наведено тло: ставка федеральних фондів знизилася з 5,33% наприкінці 2023 року до 3,64% наприкінці 2025-го, і компанія вважає подальші зміни такого масштабу «обґрунтовано можливими». Це опис ризику, а не прогноз, куди піде ставка.
Поруч ще один розрахунок — для власних грошових еквівалентів компанії (без стейблкоїнів): ті самі ±150 базисних пунктів змінили б процентний дохід на 143,2 млн USD. Ці відсотки звіт показує не в чистій виручці, а в статті «корпоративні процентні та інші доходи» — 297,9 млн USD за 2025 рік. У таблиці з чотирьох складників їх немає, але залежать вони так само лише від ставки й залишку.
Джерело: той самий 10-K, абзац «Interest Rates» у пункті 7A і таблиця «Other revenue» у MD&A. Відсотки перераховано нами; 150 базисних пунктів — гіпотетичний сценарій зі звіту, а не фактична зміна ставки. Звірено 2026-10-11.
04Стейкінг: єдиний складник, який рахують за ринковою ціною токенів
«Блокчейн-винагороди» — це здебільшого стейкінг. Мережі з доказом частки (proof of stake), як-от Ethereum чи Solana, нараховують учасникам валідації нові токени. Coinbase передає монети користувачів у стейкінг і сама тримає вузли-валідатори. За звітом, на кінець 2025 року споживачам було доступно 8 активів для стейкінгу.
Метод обліку описано так: виручку оцінюють як кількість отриманих токенів, помножену на їхню справедливу вартість на момент початку договору. Простіше — кількість монет × тодішня ціна. Та сама порція винагород при вдвічі вищій ціні токена дає вдвічі більшу виручку. Тільки в цьому складнику ціна прописана прямо в методі обліку. Але варто подивитися, ціна якого саме токена. Біткоїн працює не на доказі частки, застейкати його не можна, тож цей рядок іде за ціною ether, SOL та інших токенів і за ставками винагород у їхніх мережах. Записувати його в «біткоїн-фактор» — означає помилитися з базовим активом.
Друга деталь — облік на валовій основі. Звіт пояснює, що компанія вважає себе основною стороною в операціях із блокчейн-мережею і тому показує цю виручку в повній сумі, а сама утримує фіксований відсоток комісії з винагород клієнтів. Відповідно, у таблиці витрат на транзакції є окремий рядок «витрати на блокчейн-винагороди»:
- 2025: винагороди 677,4 млн USD, витрати на них 427,5 млн USD, різниця близько 249,9 млн;
- 2024: відповідно 705,8 млн і 455,9 млн, різниця близько 249,8 млн.
Чистої суми звіт не наводить; наша різниця — груба оцінка, і прибутком цього напряму вона не є. Вона показує інше: понад шість десятих із 677 млн USD у таблиці виручки згодом виходять як витрати. Тож коли трапиться новина «дохід від стейкінгу зріс», спершу знайдіть рядок витрат і подивіться, чи зріс він так само, — і лише тоді судіть, скільки лишилося самій компанії.
Джерело: той самий 10-K, абзац «Blockchain Rewards» в описі бізнесу, примітка про визнання виручки, таблиця «Transaction expense» у MD&A. Різницю обчислено нами. Звірено 2026-10-11.
05Відсотки, Coinbase One і зберігання: що в решті майже третини
Відсотки й плата за фінансування (247,0 млн USD, −7% за рік) мають два джерела. Перше — відсотки на фіатні кошти клієнтів, розміщені у сторонніх депозитних установах і в управителів активів; за звітом, сума залежить від обсягу клієнтських коштів на платформі та від чинної ставки. Друге — відсотки й плата за фінансування від позик інституційним клієнтам, які залежать від загального обсягу позик і договірної ставки. Ні те, ні інше напряму з курсом не пов'язане.
Інші підписки й послуги (554,8 млн USD, +31%) — рядок збірний. Звіт перелічує членські внески Coinbase One, виручку від продуктів для розробників, плату за зберігання в Prime Custody та інші ліцензійні платежі за підписки. Зростання 2025 року звіт пояснює більшою кількістю платних учасників Coinbase One, тобто не ринком. Ціну монет тут несе плата за зберігання. В описі бізнесу сказано, що інституційне зберігання тарифікують за загальним обсягом активів на платформі, а Coinbase є кастодіаном низки біткоїн- та ether-ETF. Активи під зберіганням рахують за ринковою вартістю: курс росте — та сама кількість монет означає більший обсяг і більшу базу для плати. Окремої суми для цієї плати звіт не дає, тож її частку в 554,8 млн порахувати не можна; відомий лише напрям зв'язку.
06Винагороди клієнтам за USDC: скільки зростання лишається після них
+48% доходу від стейблкоїнів треба читати разом з іншою таблицею. Coinbase платить винагороди користувачам, які тримають USDC. Ці гроші не віднімають від виручки — вони сидять у витратах на продажі й маркетинг, у статті «USDC rewards»:
| Показник | 2024 | 2025 | Зміна |
|---|---|---|---|
| Дохід від стейблкоїнів (виручка) | 910,5 | 1 348,8 | +48% |
| Винагороди за USDC (продажі й маркетинг) | 224,3 | 441,3 | +97% |
| Різниця (наша груба оцінка) | 686,2 | 907,5 | +32% |
Джерело: той самий 10-K, таблиці «Subscription and services revenue» і «Sales and marketing» у MD&A. Рядок різниці — наше зіставлення двох статей із різних таблиць; такого показника у звіті немає. Звірено 2026-10-11.
Різке зростання винагород звіт пояснює більшим середнім залишком USDC на платформі й додає, що компанія вбудовує USDC у дедалі більше продуктів. В описі бізнесу названо й мету: клієнти, які тримають USDC, частіше користуються іншими продуктами, зокрема торгівлею. Виходить ланцюжок: винагороди підтягують залишки на платформі, а звідти беруться ті самі «+417,7 млн» із розділу 02. Таблиця виручки показує лише його кінець.
Звідси ще один наслідок. Коли ставки знижуються, цей складник стискається з двох боків: відсотків із резервів менше, а чи вдасться так само швидко знизити ставку винагород, не розгубивши залишки, — питання цінової політики компанії. Жодних зобов'язань щодо цього звіт не містить.
07Яка частина цих 2,83 млрд рухається разом із курсом
Якщо стиснути до одного речення: за звітом 2025 року найбільший шматок виручки від підписок і послуг іде за доларовою ставкою та обсягом USDC, другий за розміром — за ціною ether, SOL та інших токенів, а безпосередньо з курсом біткоїна пов'язана лише плата за зберігання, для якої окремої суми немає.
Для того, хто тримає акцію біржі як біткоїн-акцію, з цього випливають дві речі. По-перше, коли частка неторговельної виручки росте, компанія не виходить із крипторинку — вона просто міняє набір змінних, і ставка в цьому наборі може рухатися всупереч курсу. По-друге, у циклі зниження ставок цей дохід може гальмувати навіть за доброго курсу й жвавих торгів; −290,8 млн USD у 2025 році — саме такий випадок.
Щоб звірити наступні квартали, дивіться в ті самі місця: таблицю виручки від підписок і послуг у MD&A та пояснення змін під нею; абзац про ставки в пункті 7A; рядок винагород за USDC у витратах на продажі й маркетинг; рядок витрат на блокчейн-винагороди в таблиці витрат на транзакції. Де завантажити річні й квартальні звіти, пояснює матеріал Де шукати первинні дані про біткоїн-акції замість переказів.
Ці цифри відповідають на питання, до чого чутлива виручка компанії. Як відреагує ціна акції, вони не кажуть: на неї впливають ще оцінка ринку, регулювання, конкуренція і торговельна половина виручки. Де біржі стоять серед чотирьох типів компаній, можна звірити в матеріалі Чотири типи біткоїн-акцій і чотири зв'язки з курсом.